İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

En Güzel İlahiler | İlahiler | İlahi Dinle

İlahiler

İnsanlar bazen kendilerini boşlukta hissedebilir. Özellikle yalnız kaldığında ya da kimsenin kendisine yardımcı olamayacağını düşündüğü anda kalbini bir sıkıntı sarar. Bu gibi durumlarda kendisine iyi gelecek ya da daha iyi hissettirebilecek bir şeyler aramaya başlar. Aslında bu insanın doğasında olan bir şeydir ve buna benzer durumlarda bir arayışa girmesi de gayet normal algılanmaktadır. İnsan ruhu, latif bir varlık olduğu için onunda kendine özgü ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu tıpkı insanın acıktığında yemek yemesi ya da susadığında su içmesi gibi bir durumdur. Öyle ki ruhun da kendine ait ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçların da karşılanması gerekmektedir. Eğer bu ihtiyaçlar karşılanmazsa o zaman bir çıkmaza girilir ve dar bir geçit diye adlandırabileceğimiz bir sorunla karşı karşıya kalınabilir. Bu dar geçitte insan ne karşı tarafa geçebilir ne de geldiği yere geri dönebilir. Sadece olduğu yerde sıkışıp kalacak ve o şekilde sıkıntılı bir sürecin devam etmesi söz konusu olacaktır.

İnsan, ruhen bu dar geçide girdiği zaman aslında gerekli desteklerle karşıya geçebilir ve felaha erişebilir. Özellikle ruhun ihtiyacı olan gıdanın verilmesi ve onun tatmin edilmesi noktasında gösterilen desteklerin sağlanmasıyla birlikte oldukça iyi sonuçlar elde edilecektir. Aslına insanı bu dar geçide sokan şey de bu gıdanın sağlanamaması değil midir? Aslında insan kendi ruhunu okusa ve bu okuyuşun sonrasında gerekli önlemleri almış olsa, asla böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacaktır. Bunun içindir ki uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda genellikle yalnız kalan ve gerekli desteği alamamış olan insanların, daha kolay ruhi sıkıntı yaşayacakları belirlenmiştir. Aynı çalışmalarda ayrıca insan ruhunu destekleyen ve onlara pozitif anlamda etki eden şeyin ise ilahi dinlemek olduğu anlaşılmıştır.


En Güzel İlahiler

Müziksiz ilahiler başta olmak üzere birçok şekilde icra edilen ilahilerin insan ruhuna olan etkisi, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkartılmıştır. Özellikle de sıkıntılı bir sürece giren ve orada kendisini bir sıkıntının içinde hisseden insanların bu tarz eserleri dinlemesi, ruhun ihtiyacı olan gıdanın alınmasını sağlayacaktır. Öyle ki ruh kendi kendini dar geçitten çıkarabilecek, yeterli gücü elde edebilsin. İlahi sözleri, Rabbimize övgüde bulunmak, O’na dua etmek ve en büyük aşk olan gerçek aşkın Allah aşkı olduğunu ifade etmek için yazılmaktadır. İlahi bir aşk ile yazılan bu metnin bestelenerek belirli makamlarla okunmasına ise ilahi ismi verilmektedir. İlahiler aynı zamanda bir edebi eser niteliğindedir ve bu anlamda çok sayıda sanatçının oldukça güzel eserleri de mevcuttur. İlahiler aslında dini, tasavvufi halk edebiyatı nazım şeklidir. Bu nazım şekli üzerine hazırlanmış olan binlerce eser bulunmakla birlikte günümüzde de hala bu eserlerin ortaya çıkması devam etmektedir.


İlahi Dinle

En güzel ilahiler arasında gösterilen birçok eser geçmişten günümüze kadar süre gelen zaman içerisinde kendisine yer bulmuş ve toplum için oldukça önemli yapıtlar olarak kabul görmüştür. İnsanın ruhuna tesir eden ve bu tesir ile birlikte ruhun ihtiyacı olan gıdanın alınmasını sağlaması, aynı zamanda manevi bir ortamın da oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda incelendiğinde menzil ilahilerinin insan ruhu üzerinde ki etkisinin ne kadar yüksek olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu tür eserler sayesinde insanın ruh saadeti elde ettiğini ve ruhun gereksinim duyduğu gıdaların alındığını söylememiz gerekir. İnsana rabbini hatırlatan ve onunla ilgili derin düşüncelere dalmasını sağlayan ilahiler aynı zamanda yalnızlıktan kurtulmasını da sağlamaktadır. İlahiler dinleyerek insan kendisini yalnız hissetmeyecek ve bir tefekkür deryasına dalmış olacaktır.

Bira Fiyatları sıra bulucu Geçici Mail Viski Fiyatları yks pdf indir instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al